Elf partijen, waaronder de gemeente, corporaties, netbeheerder en energiebedrijven, hebben een statement ondertekend waarin staat dat Rotterdam zich gaat focussen op elektrische- en stadsverwarming. In 2050 mag geen enkele woning in de Maasstad meer op het aardgas aangesloten zijn.
“Samen met bewoners, organisaties en bedrijven werkt Rotterdam aan een betaalbaar, betrouwbaar en duurzaam verwarmde stad in 2050. Onze huizen zijn dan goed geïsoleerd, we koken elektrisch en verwarmen onze gebouwen met elektriciteit of met collectieve warmte. We gebruiken geen aardgas, maar duurzamere alternatieven met toekomstwaarde. Dit is een grote, ingrijpende opgave die we nu al samen in en met de stad oppakken.”
Dit zijn de eerste zinnen uit het statement dat wethouder Pex Langenberg (duurzaamheid) vandaag met 11 partijen heeft ondertekend. Op deze manier wil de gemeente bijdragen aan een schonere lucht, werkgelegenheid en comfortabel wonen en draagt Rotterdam bij aan het klimaatakkoord van Parijs. Dit statement is opgesteld naar aanleiding van de Green Deal Aardgasvrije wijken die eerder landelijk werd opgesteld.
Infrastructuur op de kop
Rotterdam heeft momenteel 263.000 aardgasaansluitingen. In 2050 moeten dat er nul zijn. Dat betekent dat vanaf nu gemiddeld 8000 woningen per jaar van het aardgas af moeten. Pex Langenberg: “De transitie naar een duurzame energievoorziening leidt tot grote veranderingen in de gebouwde omgeving en de infrastructuur. Daarom is het essentieel dat we deze opgave samen doen. Door een gezamenlijke aanpak te ontwikkelen kunnen we samen werken aan een schoner, aantrekkelijker en duurzaam verwarmd Rotterdam.”
Breed pact
De volgende partijen zetten hun handtekening: Eneco, Havensteder, Nuon, Warmtebedrijf Rotterdam, Stedin, Vestia, Woonbron, Woonstad Rotterdam, Ressort Wonen, gemeente Rotterdam en het ministerie van Economische Zaken Samen wordt uitgezocht wat technisch en financieel mogelijk. Rotterdam beschikt met haar haven en industrie over grote mogelijkheden voor verwarming met restwarmte.