De keuken is de grootste bron van fijnstof in de woning, blijkt uit onderzoek van TNO in honderd Nederlandse woningen. Voor nieuwbouw pleit TNO daarom voor een verhoging van het minimale ventilatiedebiet van 75 kuub per uur naar 300 kuub per uur. In bestaande bouw zijn luchtreinigers een goede optie.
In veel Nederlandse woningen is de luchtkwaliteit in de avonduren slecht door fijnstof dat vrijkomt tijdens het bakken en braden van eten. In combinatie met fijnstof dat van buiten komt, wordt de door de WHO (World Health Organisation) gestelde adviesnorm in 15% van de onderzochte huizen overschreden. Dat blijkt uit onderzoek dat TNO samen met het Inhome Air Quality Consortium een jaar lang deed naar de luchtkwaliteit in ruim 100 Nederlandse woningen.
Nieuwbouw: hogere ventilatie-eisen
In nieuwe woningen is er door de luchtdichte bouw een hogere kans op blootstelling aan fijnstof. Tegelijkertijd is het hier lastig om achteraf goede kookafzuiging aan te brengen omdat niet alleen voldoende luchtafvoer maar ook voldoende luchttoevoer moet worden aangebracht. Het is daarom beter om het mee te nemen bij het installatie en het bouwkundig ontwerp.
De onderzoekers raden daarom aan om bestaande bouwregelgeving te herzien en aanvullende eisen te stellen. Volgens hen zouden in de keuken toe- én afvoervoorzieningen met een capaciteit van minimaal 300 m3/uur aanwezig moeten zijn, waarop bewoners eenvoudig een afzuigkap kunnen aansluiten.
NeroZero-woning
Dit is viermaal de minimum capaciteit die het huidige bouwbesluit voorschrijft. Deze aanpassing moet de bewoners de mogelijkheid bieden om effectieve kookafzuiging in nieuwbouwwoningen te installeren. Zo’n opstelling werd eerder al eens getest in de NeroZero-demonstratiewoning in Heerhugowaard.
In combinatie met een filter met filterklasse F7 in de luchttoevoer van een balansventilatiesysteem kan ook de hoeveelheid fijnstof die van buiten komt worden gereduceerd, waardoor de woning nog een tikkeltje gezonder wordt. “Dit is een relatief goedkoop, energiezuinig concept”, aldus de onderzoekers.
Bestaande bouw: luchtreinigers
In oudere, minder luchtdichte, woningen is kookafzuiging veelal veel eenvoudiger aan te brengen, omdat hier meestal voldoende luchttoevoer capaciteit aanwezig is. Bewoners van deze categorie woningen kunnen hun blootstelling aan fijnstof in huis sterk verlagen door de kookafzuiging met voldoende capaciteit en afvoer naar buiten regelmatig te gebruiken. Uit simulaties blijkt dat daarmee de blootstelling aan fijnstof al met 20 tot 30% wordt verminderd. Als ze ook luchtreinigers gebruiken, kan de blootstelling zelfs afnemen met zo’n 65%.
Goede kookafzuiging met afvoer naar buiten blijkt dus (nogmaals) zeer belangrijk voor de kwaliteit van de binnenlucht. Met name in nieuwbouwwoningen wordt echter steeds vaker gekozen voor werkbladafzuiging met een recirculatiesysteem. Het is jammer dat men hier in het onderzoek geen aandacht aan heeft besteed. Ik ben benieuwd naar de opvatting van de onderzoekers over deze ontwikkeling.
Ik neem aan fijnstof bij koken op gas. Nieuwbouw is toch nagenoeg gasloos nu.
Dus meer een situatie voor renovatie om de keuken ventilatie te verbeteren.
Of zie ik dit nu verkeerd.
Je ziet het verkeerd. Bij goede verbranding van aardgas komt nauwelijks fijnstof vrij.
Het gaat om het stof dat vrijkomt uit de pan bij bakken en braden. Microscopisch kleine, al dan niet verbrandde vet en roer deeltjes.
Ik heb een luchtreiniger in de woonkamer die flink ‘in paniek’ raakt zodra er gebakken wordt. De aqi gaat dan vann1 of 2 naar 8 tot 10 op een schaal tot 12.
Dat is met de afzuigkap aan.
Bij koken is er nauwelijks iets te merken.
Het gaat hier over warmte terug win systhemen, het balans systheem. 300m3 eruit betekent ook 300m3 terug de woning in , de lawaai en tocht klachten zullen toenemen. Betere voorlichting en vaker filters vervangen , met vervangen bedoel ik vernieuwen ( 3 a 4 keer per jaar) en niet uitwassen.
Goede inregeling , vaker onderhoud en goed gebruik dat is wat er aan het ventileren mankeert.
Ik heb dit bij mij thuis zo draaien, in combinatie met een ionisatie filter.
Indien de afzuig/ ionisatie filter draait, gaat de wtw automatisch naar max, 300 m3/hr .
Geluid beperkt, geen last, geuren worden perfect afgebroken/afgevoerd. Dit wordt gemeten op mijn pm 2,5 sensor en geeft bijzonder goede resultaten
Je ziet het verkeerd. Bij goede verbranding van aardgas komt nauwelijks fijnstof vrij.
Het gaat om het stof dat vrijkomt uit de pan bij bakken en braden. Microscopisch kleine, al dan niet verbrandde vet en roer deeltjes.
Ik heb een luchtreiniger in de woonkamer die flink ‘in paniek’ raakt zodra er gebakken wordt. De aqi gaat dan vann1 of 2 naar 8 tot 10 op een schaal tot 12.
Dat is met de afzuigkap aan.
Bij koken is er nauwelijks iets te merken.
Adrie bedankt voor de toelichting
Ik heb dit bij mij thuis zo draaien, in combinatie met een ionisatie filter.
Indien de afzuig/ ionisatie filter draait, gaat de wtw automatisch naar max, 300 m3/hr .
Geluid beperkt, geen last, geuren worden perfect afgebroken/afgevoerd. Dit wordt gemeten op mijn pm 2,5 sensor en geeft bijzonder goede resultaten
Het artikel betreft ventilatiesystemen C en D dus afzuiging èn balansventilatie. Jammer inderdaad dat de (mogelijke) invloed van elektrisch koken niet is onderzocht. Misschien vormen verbrandingsgassen een klein aandeel van het fijnstof maar de invloed op de verspreiding is waarschijnlijk groot. Bij recirculatie is het interessant meer te weten over de invloed van filterklassen, het gebruik van koolstof of ionisatie en de invloed van goed onderhoud. Kortom; het artikel roept minstens zoveel vragen op als het beantwoordt. Wellicht een vervolg?
Het middel om fijnstof en geuren te elimineren is het gebruik van een recirculatie filter die werken met koude plasma, door een natuurlijk proces wordt er in het filter actieve zuurstof aangemaakt en die heeft de eigenschap een verbinding aan te gaan met pollen, bacteriën, virussen, geuren, en allergenen en deze te verwijderen.
de door de afzuigkap of kookplaat met randafzuiging aangezogen lucht komt voor 99,9% gereinigd en gedesinfecteerd weer terug de woning in deze filters kunnen van 350 tot 1200 kuub aan lucht per uur reiningen.
kijk eens op http://www.purivent.nl